Tromsø 1 til topps under helgenes KM for lag 2026

Kretsmesterskapet i lagsjakk for Troms og nordre Nordland sjakkrets ble spilt 23. – 25. januar på Thon Hotel Harstad. Det var totalt 10 lag som spilte 5 runder langsjakk over 4 bord. Arrangør var Harstad Sjakklubb på vegne av sjakkretsen. Sortland stilte med ett lag.

Tromsø 1 til topps

Tromsø 1 vant alle sine fem kamper og tok førsteplass med 10 lagpoeng. På vinnerlaget spilte FM Mathias Lind Schouten, Torbjørn Valvåg, CM Pål Nikolai Røyset og Benjamin Halvorsen. Harstad 1 ble nummer to med 8 lagpoeng, mens tredjeplassen ble delt mellom Narvik 1 og Tromsø 2 på 6 lagpoeng.

De to beste, altså Tromsø og Harstad, er kvalifisert til årets Nordnorske mesterskap for lag. Vi vet ikke om den blir arrangert i 2026. Uansett skal Nordnorge sende et lag til Eliteseriekvalifiseringen i midten av april.

Sortland fikk det tøft

Det ble ingen topp 3 prestasjon denne gang, men mye god sjakk ble spilt selv om det ikke resulterte i alt for mange lagpoeng. Alle fikk i hvert fall kjenne på det å vinne et sjakkparti, og det ble to lagseire over Narvik 2 og Harstad 3, noe som holdt til en helt grei 6. plass.

På laget spilte Jon Fredrik Åsvang, Martin Halsvik Larsen, Vladimir Shabalin, Aslak Randers-Pehrson og Odin Solvang Elvenes.

Aktuelle lenker:

Resultatliste
Live-partier via Clono
Bilder fra helgen på fb
Artikkel hos Tromsø Sjakklubb